Android znika z telefonów Huawei!

Android znika z telefonów Huawei!

Z doniesień Agencji Reuters wynika, że firma Google zawiesiła swoją współpracę z firmą Huawei i tym samym odcina chińskiego producenta sprzętu od swoich usług oraz oprogramowania. Nie będą pojawiać się tam aplikacje, aktualizacja Androida oraz zniknie Sklep Google Play. Wszystko to przez fakt, że Huawei zostało wpisane na czarną listę handlową przez Stany Zjednoczone. Co oznacza to dla Chińczyków oraz użytkowników ich sprzętu?

USA vs. Huawei

 

Od dobrych paru miesięcy możemy obserwować istną wojnę na linii Stany Zjednoczone – Huawei. Amerykański rząd zarzucił firmie, że ta szpieguje dla swoich rodzimych władz, czemu przedsiębiorstwo oczywiście kategorycznie zaprzecza. Waszyngton pozostaje jednak nieugięty i wpisał producenta na czarną listę handlową.
Jednak konsekwencje tej decyzji zdają się zbierać większe żniwo niż początkowo zakładano. Zdaniem Reutersa bowiem firma Google chce zaprzestać współpracy z Huawei.

 

Co to oznacza dla Huawei?

 

Google odcina się od chińskiej firmy, a to oznacza, że tracą oni dostęp do ich usług i aplikacji, to jest: Sklep Google Play, Gmail, Chrome, Mapy Google, YouTube, Asystent, a nawet do samej wyszukiwarki. Huawei straci oficjalny dostęp (pozbawieni zostaną licencji), więc nie będą one mogły być instalowane na smartfonach producenta.

To także doprowadzi do tego, że systemy na urządzeniach Huawei nie otrzymają aktualizacji do najnowszych wersji.

Póki co jeszcze żadna z firm nie wydała oficjalnego komunikatu na temat tych wydarzeń. Jeśli jednak informacje te znajdą wkrótce potwierdzenie to Huawei może w zasadzie wykonać dwie rzeczy.

Pierwsza – Huawei korzystać będzie z AOSP, czyli Android Open Source Project, czyli Zielonego Robocika w czystej wersji bez dodatków od Google’a. W przypadku takiego scenariusza użytkownik sam musiałby pobierać owe dodatki w razie potrzeby, o ile Amerykanie nie zablokują takie opcji. Wówczas Chińczycy byliby zmuszeni do poszukiwań odpowiednich zamienników, co może nie być łatwe.

Innym wyjściem jest stworzenie własnego, autorskiego systemu. Niedawno pojawiły się informacje w Sieci, które sugerowały, że Huawei już pracuje nad własnym oprogramowanie na wypadek takich działań Amerykanów.

O ile kwestia smartfonów wydaje się być jeszcze jakoś do uratowania, to trudniej będzie w przypadku laptopów.
Jeden z pracowników Google’a zdradził, iż dostęp do usług firmy stracą tylko nowe urządzenia, nie powinny one zniknąć ze starszych urządzeń, więc aktualni posiadacze nie powinny się martwić.

Jednak gorsza wydaje się być perspektywa flagowca Huawei P30 Pro, który nie otrzyma aktualizacji do Androida Q.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recycle LCD iPhone | Sell LCD iPhone | Sell Broken LCD iPhone | Refurbished LCD iPhone Europe | iPhone LCD Refurnish Service | Recycle iPhone Screens | Sell Cracked iPhone Screens UK